Riziko investic do dluhopisů: je to pro každého?

Photo of a Woman Thinking

RIZIKO. Velký strašák každého, který jenom zavadil o slovo investice. Riziko má ovšem velmi negativní pověst od těch, kteří mu tak zcela nerozumí. Co je tedy dobré vědět, o investicích obecně, a konkrétně o míře rizika?

Je třeba říci, že každá investice je riziková do určité míry. Každý typ investice má specifickou míru rizika, likvidity a výnosů a podle toho si investor vybírá tu, která je pro něj ideální. 

 

Investice podle rizika

Vzhledem k míře kolísavosti cen se mezi nejvíce rizikové investice považují kryptoměny, konkrétně bitcoin. Jejich pořizovací cena se mění každou minutou a můžete na nich vydělat jmění, a nebo ztratit celou investovanou částku.

Další investiční možností co se týče vysokého rizika - ale také vysokého výnosu - jsou akcie. Akcie, pokud jste ochotni věnovat jejich studiu trochu času, se mohou proměnit ve zdárný pasivní příjem a můžete si tak přijít k slušnému jmění. 

Nemovitosti sice nejsou technicky cenné papíry, ale jejich pořízení je také investování do budoucí hodnoty. V dnešní době nemovitosti kontinuálně zdražují, tedy lepší je pořídit co nejrychleji a pokud již nějakou vlastníte, nyní není vhodný čas přemýšlet nad jejím prodejem.

Podílové fondy a dluhopisy jsou méně rizikové a bývají výbornou začáteční investicí pro ty, kteří se nechtějí zpočátku vrhnout do velmi rizikových investic.

 

Druhy dluhopisů

Investiční dluhopisy se rozdělují podle emitenta, doby splatnosti, způsobu úročení a způsobu zajištění. Nejvíce výnosné bývají korporátní dluhopisy, tedy dluhopisy firemní, které mají obecně vyšší úrokovou míru než například dluhopisy státní. Dále se vyskytují dluhopisy municipální, bankovní a s vysokým úrokovým indexem.

Jak to tedy funguje? Co se týče firemních dluhopisů, firma předá České Národní Bance návrh na určitý dluhopis se svými specifiky - datem splatnosti, úrokovou mírou, jak často k vyplácení úroku dochází a o jaký druh dluhopisu se jedná. Banka tento dluhopis schválí a nyní je k dispozici pro případné investory.

 

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4